מרכז תורני לאומי ע"ש מר"ן יוסף קארו | צפת

אודות הישיבה

בית המדרש לתורה ותפילה- צפת

בישיבה מושם דגש על פנימיות בעבודת ה'- חסידות, ניגונים, שמחה ודיבוק חברים. כל אלה, עוטפים ומלווים לימודי גמרא בעיון ובקיאות וכן תכניות הלכה, לימודי אמונה ותנ"ך ברוח מרן הרב, תוך הדרכה אישית.

דורנו, דור הגאולה, צמא לתורה חיה וצבעונית, לשיר חדש. הלימוד בישיבה, מכוון להצמחה של תלמידי חכמים בעלי רוחב אישיותי בדרישת ה'- שכל, רגש, יצירה פנימית והתעוררות הכוחות האישיים, כחלק מעבודת ה'.

אנו רואים שליחות במיקומה של הישיבה, להרוות צימאונם של רבבות מאחינו המבקשים קדושה בסמטאות צפת, כמו גם להשתלב במערך החינוכי בעיר כולה.

הרב שמואל אליהו, מרא דאתרא, והרב בניהו ברונר, נשיא הישיבה ומייסדה, מלווים את הישיבה ומשפיעים מאורם עליה.

ראש הישיבה, הרב איל יעקבוביץ, מוביל את הישיבה ומתווה את נגינתה, תוך אהבה ומסירות לכל תלמיד ותלמיד.

סדר היום...

את היום אנו פותחים בהתוועדות- לימוד חסידות, ניגון ושירה בחבורה. הכנה זו מעוררת ופותחת את הלבבות לתפילה פנימית, חיה וערה. כך, לפני כל תפילה, יושבת החבורה בבית המדרש ומנגנת את מנגינת ליבה "ויהי כנגן המנגן ותהי עליו רוח ה."

סדר בוקר מתחיל כל יום, בשיעור אמונה קצר מכתבי הרב, כך לימוד הגמרא מקושר לנותן התורה, בלימוד לשמה, מתוך דבקות,שליחות ושמחה.

מלבד הלימוד הרגיל בחברותות, מתקיימות בסדרים, לפי הצורך, חבורות לימוד עם הרמי"ם. לימוד זה,בחבורה, מצעיד את הלומדים בשביליה המסתעפים והעמוקים של התורה, באווירה נעימה ומרחיבת דעת.

בישיבה מתקיימת תכנית קבועה של לימוד הלכה למעשה. כך,יוכל כל תלמיד לעבור על כל חלקי המשנה ברורה, תוך סדר, העמקה ודוגמאות מעשיות.

אוירה...

כדי להשתדל ולבנות תלמידי חכמים מאירים, המשמחים לבבות בתורה ובעבודה,מושם דגש מיוחד בישיבה,על עבודת ה' בדיבוק חברים, לאור דרכו של הבעש"ט. בחיות ובלב רגש. לימודי חסידות,התוועדויות לרגל ימים מיוחדים, טיולים מכוונים לקשב סוד ההוויה, ועוד. 

צפת..

זכינו, ומיקומה של הישיבה נמצא בחצר האר"י,הקדוש הוא 'חקל תפוחין קדישין'. מבנה הישיבה אומר כולו 'צפתיות' ומעניק הילת קדומים לבאים בשעריו.

קבלת שבת במקום קדוש זה, אליו עלו כל שבת האר"י וגוריו, היא לעילא מכל שירתא.. אף סיורי צפת הרבים, לא מוותרים ומשלבים את הישיבה במסלולם.לעיתים בני הישיבה זוכים לקבל שבת יחד עם מאות (!) חיילים,סטודנטים, מטיילים ותיירים בחוויה עצומה של אחדות ישראל. השראת שכינה ממש.

זכינו, ובכל יום שישי, הרב שמואל אליהו שליט"א,מרא דאתרא, מלווה אותנו בתפילת שחרית כותיקין עם שיעור מרתק וסוכף. זוהי חוויה עצומה של קדושה המקדימה טבילה עם שחר במקווה האר"י ויוצרת הכנה ראויה לקבל פני שבת, בעיר קבלת השבת. בני הישיבה ואורחיה מצפים בכליון עיניים ללילה זה, שהוא אפוף סוד והתרוממות הנפש.

תלמידי הישיבה ואברכיה, משתלבים בפעילות הגרעין התורני בעיר כדוגמת תכניות יומיות של חברותות וחונכויות בין בחורי הישיבה לבני הנוער בעיר. זאת מלבד פרויקטים מיוחדים, אשר נועדו לקדם נוער ולהרים את הרוח בערי הפיתוח.

שליחות...

ככלל, אנו רואים שליחות גדולה בכך שמיקומה של הישיבה הוא בלב העיר העתיקה. זהו מקום בו עוברים מידי יום ביומו 'מקהלות רבבות עמך בית ישראל' הבאים לשתות מים זכים,מים טהורים. הלבבות פתוחים וצמאים, המעיין קיים,צריך רק לדלות ולהשקות…
נפלא לראות כיצד בצפת, אולי יותר מכל מקום אחר, קל ופשוט לחבק את אחינו חיבוק דקדושה ולהפגישם עם רגשות קודש. קדושת התורה העם והארץ.
אנו תפילה כי בגבור חיילה של הישיבה יוסיף ויזמן לנו ה' כלים ואפיקים בהם נוכל להשקות את אחינו במי התורה הפנימית, האוהבת והגואלת.

אופי...

הישיבה מונה כיום למעלה ממאה בחורים ואברכים כ"י. שיעור א' לבדו, מונה השנה כחמישים בחורים, אשר מצאו בישיבה את שאהבה נפשם.
חשוב לנו לשמור על התחושה המשפחתית והקרובה הקיימת בישיבה. קיים דגש מיוחד בישיבה על יחס אישי, אוהב ומחבק. ראש הישיבה והרמי"ם מלווים את התלמידים בצעדיהם אל התורה והקדושה, כדי לתמוך ולתת מענה לכל לב. שיעורי ערב ניתנים בבתי הרמי"ם והאברכים והתחושה ביתית וחמה. מפעם לפעם מתכנסים בני הישיבה כולם, ע"מ לחשוב ביחד ובפתיחות על אורחות הישיבה והתנהלותה.
תורת הרב, הולכת לפנינו כעמוד לפני המחנה. אנו משתדלים לחבר למבט הכללי- אידיאליסטי, את עבודת ה' האישית, הרגישה והמפותחת. לשם כך, אנו שמים דגש על לימודי אמונה וחסידות, ביסודיות ובגיוון.
תלמידי שיעור ב' מקבלים הכנה מיוחדת לשרות צבאי משמעותי. הכנה רוחנית והלכתית בשיעורים המיועדים לכך.
כיאה לעיר של שירה ויצירה, אנו משתדלים לתת מענה לחלקי הנפש השונים. מתקיים בישיבה שיעור שבועי בהתעמלות יוגה וכן סדנאות שבועיות בכתיבה יוצרת ובדמיון מודרך. אנו בישיבה רוצים לגדל תלמידים שלמים בכל מקצועת החיים.